Azt hihetnénk, minden autótulajdonos tudja, hogy a téli időszak előtt a gépkocsik komoly felkészítést igényelnek. Karosszéria-műhelyünk tapasztalatai alapján mégis ezt mondhatjuk, hogy meglepően sokaknál ez a felkészítés kimerül a téligumik felszereltetésében és a téli szélvédőmosó használatában. Pedig a tél sokkal több és nagyobb problémákat idézhet elő, amiket egyszerűbb és olcsóbb megelőzni, mint utólag orvosolni!
A befagyott ajtózár hosszú távú kellemetlenségeket okozhat
Azt gondolhatjuk, hogy a befagyott ajtózár vagy ajtó csak egy bosszantó reggeli incidens. Lehet, hogy elkésünk az iskolából vagy a munkahelyről, de ezzel le is zárható a történet. Pedig nem így van!
Ha ugyanis a befagyott ajtó kilincsét rángatni kezdjük, akkor megsérülhetnek a tömítőgumik. Sőt, akár el is deformálódhat az ajtó, ami utána már csak karosszéria-műhelyben javítható.
Legfontosabb védelem: a megelőzés
A téli felkészítésnek fontos részét kell, hogy képezze az ajtók és zárak kezelése az alábbi módon:
- A zárakat olajozzuk meg akár WD 40-nel, műszerolajjal vagy speciális jégoldó spray-vel! Fújjuk be a zárba, cseppentsünk a kulcsra és forgassuk meg a zárban! Olajtartalmuk miatt ezek az anyagok jóval később fagynak meg, mint a víz, így védelmet adnak a kényes helyeken. De a grafit por is használhat itt. Ne felejtsük el a zsanérokat és a határolókat sem!
- Szilikonpasztával vagy glicerinnel kenjük be, esetleg fújjuk be szilikon spray-vel a gumitömítéseket, kédereket! Így nem fognak befagyni és az életidejük is hosszabb lesz.
- Mosás, főleg alsó mosás után figyeljünk arra, hogy a gépkocsi teljesen megszáradjon száraz, melegebb helyen!
Ha már befagyott: türelmesen és körültekintően
Ha azonban mégis a befagyott ajtó vagy zár problémájával kell megküzdenünk, az alábbi tanácsokat tudjuk adni:
- Jégoldó: télen minden autós legjobb barátja. Ne a kesztyűtartóban tároljuk, mert akkor csöbörből vödörbe kerülhetünk!
- Fújjuk be a zárba, akár többször is, és óvatosan próbáljuk kinyitni! Lehet, hogy többször is használni kell, hogy eredményt érjünk el.
- Ha nincs jégoldó, gyufával vagy öngyújtóval melegítsük fel a kulcs fém részét, óvatosan helyezzük a zárba, majd várjunk kicsit! Így a meleg kulcs át tudja adni a hőt a zárnak, és az jó eséllyel kiolvad.
- Az ajtó befagyása már nagyobb gond! Óvatosan ütögessük körbe a keretét. Fújjuk körbe a széleket jégoldóval, vagy, ha ez nem használ, langyos levegőt érdemes ráfújni! Végső esetben meleg vizet is rá lehet körben locsolni, de vigyázzunk, a szélvédőre ne jusson belőle, mert az elrepedhet tőle, és a nyitás után töröljük körben szárazra, vagy vigyük melegebb helyre az autót!
- Ha csak az egyik oldal fagyott be, a másik oldalon vagy hátul (ahol egyben van a csomagtér az utastérrel) másszunk be az autóba, indítsuk be a motort, és kapcsoljuk be a fűtést! Egy idő után minden ki fog olvadni.
Amit tilos!
- A befagyott ajtót rángatni, feszegetni.
- Erőltetni a zárat. Ha a kulcs beletörik (ami könnyen előfordulhat) akkor már csak a zárcsere marad.
- Meleg vagy forró vizet önteni a gépkocsira csak nagyon óvatosan, körültekintően szabad! Károsodhat ugyanis a festékréteg vagy a tömítések, sőt, megrepedhet a szélvédő üvege.
- Túl forró levegőt fújni rá.
Kerülje el a karosszéria-problémákat, vigyázzon autójára télen is!